ضد یادها

جهان به مثابه یک هولوگرام
نویسنده : بهار - ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۱ دی ۱۳۸٩
 

"جهان ما و هر آنچه در آن است از قطره های باران و دانه های برف و درخشان کاج تا شهابها و ذرات الکترون ها و کوانتوم ها همه تنها تصاویر اشباح گونه ای هستند از واقعیتی دور از دسترس که در خارج از زمان و مکان بر ما فرا تابیده می شوند.
نظریه هولوگرافیک بودن جهان نه تنها واقعیت های ملموس زندگی ما را در بر می گیردبلکه می تواند پدیده های حیرت آوری همچون تله پاتی ، نیروهای فراطبیعی انسان ، وحدت کیهانی ،درمان های معجزه آسا و .... توضیح دهد.
"

" جهان هولوگرافیک آن جهانی است که هر قطعه کوچک و هر ذره آن قطعه ، تمام ویژگی ها و اطلاعات کل را در بر دارد. یعنی تمامی محتوای کل در هر جزء نیز مستقر است و این به واقع خصلت مغز ماست که ساختاری هولوگرافیک دارد ... و خاطره ورود و تجربه و برخی چیزهای دیگر را نه تنها مغز بلکه هر ذره کوچک آن نیز نگهداری می کند و این خصلت این جهان نیز هست که جهانی هولوگرافیک است."

جهان هولوگرافیک

نویسنده:مایکل تالبوت- مترجم:داریوش مهر جویی

 

خواندن همین یکی دو پاراگراف از کتاب جهان هالوگرافیک،  برای کسی که همیشه مبتلا به دغدغه بیشتر دانستن  در مورد جهان هستی است، کافیست تا مدتها موضوعی  برای فکر کردن و مشغولیت ذهنی را فراهم آورد.

فکر به اینکه جهان هستی ، مغز ما، حافظه ، فرآیند دیدن و در نهایت کل کیهان از  ساختاری هولوگرافیک بر خوردار است، می تواند میل به کنکاش و دانستن درباره این مقوله و یافتن قرینه های بیرونی  برای این  دیدگاه را هر روز برایتان پر رنگ تر کند.

اینکه جهان ما و کل تجربیاتی که ما  در این جهان با امکانات محدودی که برای درک فرآیند آنها داریم ،  به طور کلی می تواند فقط لبه ای از  احتمالات ، توانایی ها و واقعیت های موجود باشد، در نگاه اول مفهوم پیچیده ای  به نظر می رسد ،که به راحتی  می تواند انسان را به حال بیماران اسکیزوفرن  نزدیک کند.

اما برای انسانهایی مانند من که همیشه فکر  می کنند انسان ، زندگی و کل جهان هستی نمی تواند یا حتی به بیانی حق ندارد ، در همین لایه اکنونی با همین ویژگی های مختصر خلاصه شود، می تواند مفهوم تسلی بخش و حتی نجات دهنده ای باشد.

به هر حال خواندن این کتاب عجیب و تاثیرگذار که سعی دارد نظریه پیچیده و جالب نگاه هولوگرافیک را تا جائیکه ممکن است برای مخاطب ساده سازی کند را به همه دوستان توصیه می کنم.

فقط امیدوارم  با خواندن این کتاب انتظار نداشته باشید که پاسخ قطعی برخی سوالهایتان را درباره پیچیدگی های جهان هستی بیابید. اما می توانید منتظر باشید که از  ظهور سوالات جدید و جالب در قسمت های  خاموش ذهنتان لذت ببریدو تمام مدت به این جمله بیاندیشید که" انسان  واقعاً کجای این هستی ایستاده است؟"