ضد یادها

جدایی نادر از سیمین
نویسنده : بهار - ساعت ۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱٦ فروردین ۱۳٩٠
 

امشب وقتی وارد سالن سینما ساویز کرج شدم  ، تا شروع فیلم چند دقیقه ای مانده بود. وقتی در زمان باقیمانده تصمیم گرفتم  دستشویی بروم به این فکر می کردم کاش دستشویی سالن سینما هم به تمیزی و شیکی خانوم هایی که داشتند جلوی آینه آن آرایش    می کردند باشد، اما متاسفانه متوجه شدم که اصلاً این طور نیست.پیش خودم فکر کردم شاید اگر روزی بچه دار شوم همین که به او یاد بدهم آشغال خوراکیش را توی خیابان نیندازد و وقتی دستشویی عمومی  می رود درباره فرد ناشناس بعدی که می خواهد از آن سرویس استفاده کند احساس مسئولیت کند ،کافی است.

  گاهی به این فکر می کنم در  تربیت صحیح  مذهب  نقش اصلی را  بازی می کند یا اخلاقیات و احترام به حرمت خود و انسانهای دیگر می تواند ملاک قرار بگیرد.

وقتی فیلم پیش رفت ،فهمیدم اصغر فرهادی  دقیقاً دست روی نکاتی  گذاشته که ذهن من همواره با آنها درگیراست. مفاهیمی مثل تقابل  مذهب  با اخلاقیات و قضاوت و طرز تفکری که نماینده هر گروه نسبت به هم دارند.اینکه در نهایت مذهب  می تواند سبب درستکاری و صداقت  شود یا اعتقادات درونی هر کس به اخلاقیات نقش مهمتری در این امر بازی می کند و  اینکه  هر گروه از چه موضع و نقطه نظری به اصول خود پایبندند و برای آن حاضرند بها بپردازند.اینکه آیا معتقدان به اخلاق چون به اصالت اعتقادات  خود و ارزش های انسانی باور دارند،به اعتقاداتشان پایبندند و حاضرند مسئولیت اعتقادات خود را بپذیرند یا مذهبیون از ترس مجازات و نزول  بلای آسمانی سعی می کنند از مرزهای شرعی عبور نکنند.

به هر حال همه دوستان را به دیدن این فیلم دعوت می کنم و توصیه می کنم  حتماً با کفش راحت برای تماشای این فیلم  بروید چون احتمالاً بعد از تماشای فیلم به چند ساعت پیاده روی در سکوت احتیاج خواهید داشت.